Budoucnost Football Manageru | Máme se na co těšit | F-mko.cz

01.07.2023
Budoucnost Football Manageru | Máme se na co těšit | F-mko.cz
Budoucnost Football Manageru | Máme se na co těšit | F-mko.cz

Pěkný den všem přejeme, přinášíme Vám pár informací na co se všechno se v blízké budoucnosti (2024 a 2025) v naší milované herní sérii Football Manager těšit.

Pojďme na to. Samé skvělé zprávy nás a vás čekají. Vše prozradil ten nejvíce zodpovědný, ano ředitel studia pan Miles Jacobson. Co tedy přesně sdělil?

Tento blog je ten, na který jsem se těšil a s radostí vám konečně mohu poskytnout aktualizaci ohledně budoucího směru Football Manageru. Budu hovořit o FM23, FM24 a poprvé jako studio se podíváme trochu dále do budoucnosti za další iterací hry směrem k jedné z největších změn v naší historii. A je o čem mluvit, takže i když se omlouvám za délku, doufám, že to pro vás bude zajímavý pohled na to, co jsme ve studiu dělali.

FM23 (Football Manager 2023): Naše nejhranější hra všech dob

Začněme hrou FM23, která je v této fázi životního cyklu hry nejhranější v historii celé série. V posledních několika letech jsme přijímali nové platformy, abychom zlepšili dosah naší práce - což ne vždy fungovalo tak dobře. Ale díky úspěchu uvedení naší hry na platformy Game Pass pro Xbox a PC jsme letos vrátili Football Manager Touch pro Apple Arcade a dokonce letos herní série Football Manager zamířila nově na Console na PlayStation 5. Obojí překonalo všechna naše očekávání. Předtím, než jsme se pustili do těchto nových typů platforem, jsme se blížili 2 milionům hráčů ročně. S FM23 jsme právě tento měsíc dosáhli kdysi nepředstavitelného milníku 5 milionů hráčů a jejich počet stále roste. Hry si také nesmírně dobře získaly většinu publika (hodnocení na Steamu je 87 %, na Apple Arcade 4,6/5 a na mobilních zařízeních 4,8/5 na iOS).

Nemůžeme však přehlížet, že někteří z našich déle sloužících hráčů měli pocit, že vývoj FM23 nesplnil standardy a očekávání, které jsme si v průběhu let stanovili - a upřímně řečeno, souhlasíme.

Soubor funkcí FM23 nebyl tím, co jsme chtěli skutečně dodat. V loňském roce jsme vyzkoušeli několik nových postupů, některé fungovaly, jiné ne. Několik měsíců před vydáním jsme čelili realitě, kdy jsme museli upustit od několika funkcí, které jsme chtěli původně implementovat , abychom byli schopni dodat funkční hru. Ačkoli byla hra FM23 vydána s několika skvělými novými funkcemi a celková kvalita hry byla stále velmi vysoká, obsahovala také některé funkce, které se prostě "nehodily do krámu".

Také se nám nepodařilo přidat dostatek menších funkcí, které skutečně zvyšují zážitek hráčů, kteří se hře věnují více než průměrných 200-300 hodin ročně. Takže pro lidi, kteří hráli hru poprvé, nebo poprvé po několika letech, byla k dispozici hra špičkové kvality (ale pro ty nejzarytější hráče bylo nových funkcí méně než obvykle). Důvodů, proč se tak stalo, je spousta - ale nakonec za to jako šéf studia nesu odpovědnost já.

Část kritiky FM23 byla konstruktivní a spravedlivá, zatímco část byla nespravedlivá a špatně informovaná. Jediní lidé, kteří vědí, co se děje při tvorbě Football Manageru, jsme my ve studiu. Ale víme, že více lidí než kdy jindy zajímá, jak naše hry vznikají, To je také důvod, proč budeme mluvit o příštích několika letech a ne jen o tom, jak se díváme dopředu na další vydání hry.

Než však budeme moci diskutovat o dlouhodobé budoucnosti série, musíme vás informovat o tom, co bude následovat...

Football Manager 2024 (FM24): Poslední svého druhu k 20 letému výročí realizace

Football Manager 2024 bude jubilejní dvacátou hrou ze série Football Manager od Sports Interactive a zároveň poslední svého druhu.  Bude to uzavření jedné kapitoly.

Můžete očekávat řadu velkých i malých vylepšení, a to jak v podobě nových funkcí, tak i přepracování stávajících oblastí hry. To vše díky nápadům a zpětné vazbě ze studia, ze světa fotbalu a příspěvkům z našeho fóra pro žádosti o funkce. Na FM24 pracuje naprostá většina týmu Sports Interactive s tím, že půjde bezesporu o dosud nejkomplexnější verzi Football Manageru.

Sada funkcí FM24 byla potvrzena a kompletně navržena již dříve, než předchozí verze a to díky tomu, že do studia nastoupily další zdroje a též díky obrovskému vylepšení různých pracovních postupů. Také bychom měli být funkčně kompletní letos mnohem dříve, než obvykle.

Co je zásadní, máme tak více času na doladění nových funkcí, opravu známých problémů a vychytání všech nových, které se mohou případně objevit.

To však neznamená, že tyto funkce oznámíme podstatně dříve, protože je chceme nejdříve všechny zprovoznit!

Nicméně už nyní vám mohu prozradit, že Football Manager 2024 bude obsahovat jednu z nejžádanějších funkcí za posledních 20 let a to je možnost přenášet uložené hry z jedné verze FM do druhé.

Z našich dat víme, že lidé hrají Football Manager nejrůznějšími způsoby. Mnozí hrají každou verzi až do vydání další, zatímco jiní mohou pokračovat v předchozích iteracích a nechtějí se vzdát své uložené hry.

Díky mnohaleté tvrdé práci celého studia vám však s potěšením oznamuji, že svou kariéru  budete moci přenést ze hry Football Manager 2023 nově i do hry Football Manager 2024 a to na všech platformách. To znamená, že při prvním spuštění Football Manageru 2024 budete mít možnost pokračovat ve svých rozehraných hrách a kariérách z FM23 a pokračovat budete moci přesně tam, kde jste skončili. Samozřejmě s novými funkcemi a vylepšeními, které FM24 přinese. A nejen pro letošní verzi hry bude tato funkce aktivní. V plánu je také přenést uložené hry z FM24 do FM25, a to navzdory velkým změnám, které se chystají pro FM25 a o kterých se brzy zmíním více.

To je výhodné zejména pro ty, kteří hrají přes Game Pass a Apple Arcade a kteří by díky předplatnému těchto platforem ztratili přístup ke své kariéře krátce po vydání nové hry.

Tomu se doposud nedalo vyhnout kvůli vypršení platnosti našich licencí, které vyžadují, abychom tituly po jejich uzavření z platforem odstranili. S majiteli platforem stále řešíme drobné detaily, ale jde o to, abyste na těchto platformách mohli plynule přejít z FM23 na FM24 a pokračovat ve svých rozehraných hrách, nebo začít nové.

Nebude to samozřejmě jediná dlouho požadovaná aktualizace funkcí, která se do FM24 dostane, a je to jeden z mnoha velkých technických projektů, na kterých jako studio pracujeme, což mě příjemně vede k závěrečné části blogu...

Football Manager 2025 (FM25): Další kapitola bude obrovský milník, hra bude vypadat jako nikdy předtím

Jak již bylo zmíněno, FM24 uzavře jednu kapitolu po 20 letech na vrcholu ligy manažerských simulací. Náš příběh tím ale zdaleka nekončí...!!

Již mnoho let plánujeme další revoluci Football Manageru, což jsme netvrdili od doby, kdy se v sérii FM09, poprvé objevil 3D engine.

Už nějakou dobu pracujeme na několika klíčových projektech, o kterých jsme přesvědčeni, že posunou celou herní sérii Football Manager kupředu pro všechny typy našich hráčů.

Projekt "Dragonfly": hluboký ponor do naší technologie

V roce 2017 jsme naposledy přepracovali grafický engine, který běží za naším zápasovým enginem. Poslední významná aktualizace enginu, který stojí za širším herním prostředím, jako je například uživatelské rozhraní, proběhla mnohem dříve.

Zatímco to, co jsme udělali v roce 2017, bylo pro 3D engine dobré, některé další věci se z pohledu spotřebitele ve skutečnosti vrátily zpět. Tehdy jsme například učinili rozhodnutí, že se obličeje "Newgenů" budou zobrazovat na tělech hráčů v grafickém enginu, ale technologie, kterou k tomu používáme, stagnovala a my jsme se trochu zasekli. Vykreslovací engine, který jsme se rozhodli použít, také nedržel krok s ostatními enginy - a ani náš vlastní interní engine.

Zatímco jsme v průběhu let neustále diskutovali o tom, jak vylepšit naši backendovou technologii, v lednu 2020 byla v týmu pověřena malá skupina, aby začala intenzivněji diskutovat o budoucnosti v rámci celého studia a vymyslela, co udělat, abychom naši technologii skutečně posunuli vpřed. Tento úkol se stal známým jako projekt "Dragonfly"; jedná se o komplexní pohled na všechny technologie, které ve studiu používáme. Zároveň jsme se začali zabývat různými obchodními modely, platformami, pracovními postupy a hrami jako službou a tím, zda a jak bychom mohli tyto věci propojit.

Nová kapitola = nový engine

Football Manager 2025, FM25 Console a FM25 Touch budou našimi prvními verzemi Football Manageru, které využívají nový engine - Unity. Unity je v herní branži neuvěřitelně známé a pohání mnoho nejznámějších her na světě, od Genshin Impact až po sérii Cities Skyline. Projekt "Dragonfly" zkoumal řadu partnerů pro herní engine, ale po ukončení všech našich průzkumů bylo Unity jasným favoritem, který nás zavede do nové vzrušující éry série.

Přechod na Unity nám poskytne mnohem větší grafický výkon, a to ve všech formátech, spolu s výkonnými nástroji uživatelského rozhraní. Se společností Unity jsme v posledních několika letech úzce spolupracovali, abychom byli schopni dodat zcela nové uživatelské rozhraní, které výrazně zlepší způsoby, jakými můžete se hrou komunikovat, a to jak v rámci zápasů, tak i mimo ně.

Univerzální vykreslovací software (URP) společnosti Unity nám umožňuje vytvářet optimálnější grafiku na celé řadě platforem, od mobilních zařízení až po špičkové konzole a PC/Mac - ale přidáváme i některá vylepšení navrch. Přechod na Unity znamená možnost kvalitnější grafiky na všech podporovaných zařízeních, nicméně je třeba počítat s tím, že dojde k určitým změnám minimálních požadavků na specifikace, o kterých budeme informovat před vydáním FM25.

Pro ty z vás, kteří se v herních technologiích nevyznají - jednoduše řečeno, FM25 bude mít výrazně lepší vzhled - jak na hřišti, tak v doprovodném prostředí stadionu, a také výrazně vylepšené uživatelské rozhraní, které výrazně zlepší navigaci po obrazovkách a přístup ke všem informacím, které máte jako manažer k dispozici. K dispozici bude také nová technologie pro Newgeny a tvorbu manažerů, která už v této rané fázi vypadá opravdu slibně.

Jedinou platformou, která nebude mít prospěch z přechodu na Unity v době vydání FM25, bude FM25 Mobile.

Věrnější odraz skutečného fotbalu díky nové animační technologii

Díky nové integraci se zajímavým partnerem z profesionálního fotbalového světa děláme velký skok i v oblasti animací. První část několikaletého posunu se odehraje v FM24, takže některé z výhod získáte v našem dalším díle, přičemž se zaměříme zejména na fyziku míče a emoce hráčů. Tím se položí základy pro většinu vylepšení, která přijdou spolu s grafickými vylepšeními modelů, stadionů a okolních scén, jež budou představeny v FM25 - i když FM24 bude stále vypadat graficky lépe než FM23.

Jednoduše řečeno, způsob, jakým vše vypadá a pohybuje se, bude ve FM25 mnohem věrnější než kdykoli předtím. To samozřejmě vyžaduje značné investice - ale díky výše zmíněnému růstu studia v posledních letech máme nyní k dispozici zdroje, abychom zajistili souběžný vývoj FM24 i FM25.

Ženský fotbale - Vítej!

Cyklus FM25 přinese do série Football Manager také dlouho očekávané zavedení ženského fotbalu. Než se pustím do podrobností, chtěl bych přiznat, že od července 2021, kdy jsme poprvé oznámili náš závazek zavést ženský fotbal, jsme neposkytli žádné další veřejné informace o tomto projektu, což vedlo ke spekulacím a určitému zklamání.

Skutečnost je taková, že jsme v mnoha oblastech, včetně výzkumu, zápasového enginu a překladu, dosáhli opravdu velkého pokroku. Ale jsou i další oblasti, ve kterých jsme dostatečně nepokročili, přičemž mnohé z nich se týkají právních otázek. ženský fotbal si zaslouží, aby při vydání byl co nejlepší - a nový grafický engine to pomůže zajistit.

Při uvádění tohoto projektu do života nás podporují někteří klíčoví lidé z prostředí ženského fotbalu, kteří nám s nadšením pomáhají zajistit co nejautentičtější zážitek. Těšíme se, že některé z nich oznámíme v některém z příštích blogů o aktualizaci vývoje.

Velká otázka

Jsem si jistý, že většina z vás si v tuto chvíli klade stejnou otázku. Otázku - kdy uvidíme, jak to všechno vypadá? No, jak bylo zmíněno již dříve, již nějakou dobu máme k dispozici zdroje na FM25, které se budují směrem ke klíčovému milníku na konci roku 2023. Znamená to tedy, že cílíme na tzv. první velké odhalení FM25 ve druhém čtvrtletí roku 2024. O tom se již brzy dozvíte více.

Pojďme si na závěr vše shrnout

FM24 - slavíme 20. výročí Football Manageru tím, že přinášíme nejkomplexnější verzi v historii série, a to ve službách Steam, Epic, Microsoft Store, Game Pass, PS5, Xbox, Apple Arcade, Switch a iOS. & Android pro mobilní zařízení.

FM25 - Poprvé po desetiletích skutečné pokračování. Engine Unity přinese nový grafický engine, svěží uživatelské rozhraní a pokročilé funkce. Animace, spolu se zavedením ženského fotbalu (a spoustou dalších novinek) a dalších věcí napříč platformami).

Jako vždy vám děkujeme za vaši trvalou podporu. Těšíme se na  že se s vámi budeme potkávat ještě mnoho dalších let, kdy se budeme zabývat touto problematikou.

Tot vše Milles pozradil, takže se máme na co těšit.

My s projektem www.f-mko.cz budeme samozřejmě pokračovat překladem Football Manageru 2024 a budete tu s vámi a Vy s námi již 4 rokem. Děkujeme za podporu.

Zdroj: www.footballmanager.com

Děkujeme za Vaši podporu, ďakujeme! Pěkný zbytek dnešního dne Vám přeje F-mko.cz, také náš druhý čistě fotbalový e-shop https://www.eshop-fmko.cz/

Také makáme na dalším e-shopu, který se již rýsuje a bude pro všechny další sporty, samozřejmostí kvalitní zboží a super ceny, něco málo tam již máte, takže můžete "juknout" i na https://www.sportovni-eshop.cz/

Hodnocení obchodu na Zboží.cz