Football Manager 2024 | Další novinka | Reálnější animace, fotbalové pohyby, autenticita zápasu a poziční hra | F-mko.cz

08.11.2023
Football Manager 2024 | Další novinka | Reálnější animace, fotbalové pohyby, autenticita zápasu a poziční hra | F-mko.cz
Football Manager 2024 | Další novinka | Reálnější animace, fotbalové pohyby, autenticita zápasu a poziční hra | F-mko.cz

Pěkný středeční podvečer fandové. Netrvalo to dlouho a máme další ohlášenou novinku pro Football Manager 24.

Dny zápasu jsou okamžiky, které v každé kariéře manažera ve Football Manageru zvednou adrenalin. Ožívají v nich taktické vize, píší se příběhy outsiderů a hráči si svými hrdinskými činy získávají místo ve vašem srdci a někdy na celý život.

S každým novým vydáním Football Manageru se tým vývojářů snaží, aby se tyto okamžiky blížily k dokonalé simulaci toho skutečného fotbalu.

Ve FM24, dosud nejkomplexnější verzi celé série, vývojáři výrazně vylepšili chování hráčů v zápasovém enginu. Změn si všimnete již od prvního výkopu a to konkrétně ve vylepšených animacích pohybu, které zlepšují pohyb mimo míč, až po vylepšení rotace hráčů, které vám umožní zapojit do taktiky více poziční hry.

Zavedením zcela nové role hráče se přiblížíte špičce profesionální hry, zatímco funkce ostatních rolí byly vylepšeny, aby doplnily některé z dalších aplikovaných změn.

Dále byla vylepšena také fyziku míče a osvětlení v den zápasu, aby vás ještě více vtáhli do hry, takže se pojďme podívat, proč bude letošní zážitek ze zápasu, zatím tím nejlepším v historii celé série.

Nové možnosti pro útočnou hru

Díky "šéfovi" Manchesteru City Pepu Guardiolovi se poziční hra stala v posledních letech jedním z nejoblíbenějších principů v celém světovém fotbalovém světě.

Zjednodušeně řečeno, jde o přístup, při kterém hráči zaujímají na hřišti pozice, které jim pomáhají vytvářet početní výhody pomocí různých přihrávkových trojúhelníků a kosočtverců. Záměrem těchto tvarů je vytvořit prostor, poskytnout hráči s míčem několik možností přihrávky a umožnit týmu postupovat po hřišti směrem k finální útočné třetině hřiště.

Mnozí z vás se pochopitelně snaží napodobit tyto poziční přístupy i ve Football Manageru. Vývojářský zápasový tým se snažil poskytnout vám k tomu více nástrojů, zejména pokud jde o zlepšení rotace hráčů na hřišti.

Uvidíte, že někteří hráči se na základě své role a těch, které jste zařadili kolem nich, mohou nyní během držení přesunout na jinou pozici, než by se očekávalo od jejich výchozího postavení.

Vezměme si například rozestavení 4-2-3-1 se dvěma defenzivními záložníky, kde jsou vašimi pivoty a defenzivní záložník, který získává zpět míče, a podhrotovým hráčem.

Po změnách v rotaci pro FM24 nyní pokročilý tvůrce hry rozpoznává útočné náběhy zezadu. To znamená, že se vyspělý rozehrávač přesune na druhou stranu a otevře nový kanál, čímž uvolní jiného záložníka, aby se posunul jako druhý hráč efektivně vytvořil v útoku formaci 4-1-4-1. Aby se tento pohyb mohl uskutečnit, musí být váš záložník, který získává míče zpět, více ve středu hřiště, aby mohl účinněji krýt míč.

Tyto rotace fungují i u dalších agresivních obranných rolí a rolí středních záložníků, jako jsou Toulavých tvůrců hry. No uvidíte, až budete s těmito pozicemi a rolemi experimentovat, ale mezitím si můžete některé z těchto rotací středních záložníků prohlédnout ve videu níže.

Jako doplněk k těmto změnám bylo také upraveno chování rolí obráceného křídla a útočníka. Nyní, když rozpoznají, že máte dalšího hráče ve středu pole, který se tlačí do půlky prostoru na jejich straně, zůstanou "širší", aby se jim přizpůsobili a pomohli vám vytvořit více přetížení.

Co se týče defenzivnějšího charakteru, role half-backa byla pro FM24 pozměněna. Nyní může v závislosti na tom, kde jej používáte zaujmout buď pozici levého, nebo pravého středního obránce, pokud jste tedy v držení balónu.

Tyto rotace pozic znamenají, že se hráči nyní chovají inteligentněji a upravují své pozice na základě rolí a pohybu spoluhráčů kolem nich. Vaši hráči by měli mít k dispozici více přihrávek a lepší schopnost hrát podél lajn což umožňuje dynamicky přizpůsobovat tvar týmu mezi jednotlivými fázemi útoku.

Moderní evoluce: představujeme vám obráceného obránce full-beka

Lepší začlenění poziční hry je jen jednou z letošních novinek, která lépe odráží moderní fotbalové trendy. Další je zcela nová role hráče, obrácený obránce.

Tato nová role, kterou si oblíbil Kyle Walker z Manchesteru City a která je na fórech velmi žádaná, funguje při bránění jako tradiční obránce, ale při držení míče se logicky mění na třetího středního obránce.

Když se obrácený krajní obránce spojí s ostatními středními obránci do trojice, fungují krajní dva jako širocí střední obránci. To znamená, že obránce na straně hřiště, kde se nachází míč, má touhu posunout se o něco dále dopředu, aby podpořil hru.

Tato nová role vám umožní experimentovat se stavbou tří obránců a zároveň bránit ve čtyřech, což v současné době dělá mnoho špičkových světových týmů. Uvolňuje také místo někomu jinému v záloze, aby se mohl přesunout do středu pole.

Vyrovnání obráceného zadního křídla

Hráč, který se tlačí do středu pole, by klidně mohl být obrácený křídelní útočník na druhé straně obrany, protože to je další role s mnohem inteligentnějším a citlivějším rozestavením ve Football Manageru 2024.

Nyní jsou defenzivní záložníci vhodnější pro rozpoznání tohoto pohybu obráceného křídla. To znamená, že když se obrácený křídelní záložník tlačí nahoru, hlouběji ležící defenzivní záložník na jeho straně se přesune na druhou stranu a vytvoří dvojici. Tato úprava je velmi podobná způsobu, jakým má Rodri tendenci navazovat na obránce na své straně hřiště v Manchesteru City.

Níže uvedený video ilustruje, jakého tvaru 3-2 sestavy lze dosáhnout kombinací obrácených zadních křídel.

Budování zadních řad s vylepšeným liberem

Manažer Manchesteru City Pep Guardiola se v minulé sezóně opět projevil jako tvůrce taktických trendů, když John Stones nastoupil na pozici středního záložníka.

Tato "role Johna Stonese" je ve FM24 zahrnuta díky významnému vylepšení fungování pozice Libera.

Libero je nyní k dispozici jak v záložní čtveřici, tak ve všech třech středních obranných rolích, v záložní trojici.

Kromě toho, že záložníci přizpůsobují svou pozici právě pohybu libera směrem dopředu, bylo též zajištěno, aby se střední obránci vhodně přizpůsobili tomu, že libero vystupuje z obranné linie.

Střední obránci se nyní budou chovat podle počtu aktivních hráčů v záloze. Pokud jsou například dva, budou fungovat jako tradiční dvojice středních obránců, ale rozdělí se dále po hřišti, aby efektivněji pokrývali prostor.

Je třeba si uvědomit, že pokud hrajete s obráceným křídlem a liberem na stejné straně obranné linie, nebude se libero tlačit nahoru. Je to proto, že obrácený křídelní bek má přednost, když jsou obě role požádány o přechod do stejného prostoru.

Tyto změny na pozici libera, stejně jako na ostatních výše uvedených rolích, v konečném důsledku znamenají větší plynulost a dynamiku taktiky a jejího vlivu v den zápasu. Níže uvedený video ilustruje fantastický gól, který vznikl díky použití některých z vylepšených rolí v tandemu.

Reálnější fotbalové pohyby

Mimo chování v rolích si můžete všimnout, že hráči nyní vypadají inteligentněji, když se přesouvají do různých pozic.

Jak bylo uvedeno v dřívějších článcích od vývojářů, je to díky datům, která získali od nového partnera z reálného světa profesionálního fotbalu. Tato data výrazně zlepšují autenticitu a plynulost animací v hrách a představují významný skok vpřed oproti tradičnímu snímání pohybu animací ve studiu.

Vývojáři vylepšili také vlastní animační engine, který využívá systém inverzní kinematiky, aby co nejpřesněji a nejrealističtěji odrážel zachycená reálná data.

Pro využití nové databáze animací byla zavedena funkce Motion Matching. Tento nový systém umožňuje vývojářům identifikovat tyto realističtější animace a přímo je použít pro každého hráče ve FM vzhledem ke kontextu zápasu.

Funkce Motion Matching v kombinaci s inverzní kinematikou zajistí mnohem větší plynulost pohybů hráčů. Nejvíce si těchto animačních změn všimnete u akcí mimo míč, jako je běh, ukazování, nabíhání a obranných zákroků. Hráči se nyní budou mnohem častěji nabízet na polovině hřiště, což znamená, že mohou snadněji přijímat míč a otáčet se, což vám opět umožní hrát přes soupeře více, než kdykoliv dříve. Podívejte se na níže uvedené video a prohlédněte si některé z těchto změn v reálu.

Tyto změny nakonec znamenají, že bez jakýchkoli dalších nároků na zpracování budete mít k dispozici plynulejší a hladší animace hráčů než v předchozích verzích F-mka.

Autentičtější pohyby míče

Spolu s viditelně vylepšeným pohybem hráčů po hřišti byl také přepracován systém fyziky míče, aby lépe odpovídal skutečnosti.

Engine nyní efektivněji modeluje odpor vzduchu, což znamená, že míč se vznáší a točí autentičtěji. Stejně tak se realističtěji, než v předchozích vydáních zobrazují i výchylky.

Dalším faktorem, který ovlivňuje pohyb míče, je počasí a také například teplota, nebo nadmořská výška stadionu, na kterém zrovna hrajete.

Následující video ukazuje některé z těchto změn v praxi.

Tyto změny fyziky míče podporují vylepšení způsobu, jakým hráči driblují a zakončují. Zavedeno bylo též autentičtější tření míče o zem, což znamená, že pokusy o driblování budou realističtěji ovlivněny hřištěm a povětrnostními podmínkami.

Navíc si můžete všimnout, že hráči nyní méně často driblují až k postranní čáře, než se zastaví a otočí. Místo toho dříve zpomalí, aby mohli čelit obránci soupeře.

Zlepšení prostředí v den utkání

Pozornější z vás si toho jistě všimli na prvních odhalených screenshotech pro Football Manager 2024 ale osvětlení a textury hřiště byly vývojovým týmem také výrazně vylepšené.

Denní, noční a vnitřní osvětlení bylo vylepšeno tak, aby bylo zajištěno lepší barevné odstupňování v závislosti na počasí, ročním období a denní době. Aktualizováno bylo také nastavení mlhy, takže denní doba a povětrnostní podmínky jsou nyní zřetelnější v každém zápase.

Textury hřiště mají nyní mnohem ostřejší a přirozenější vzhled, takže každý zápas vypadá autentičtěji, než kdykoli předtím.

Následující grafika znázorňuje, o kolik se zlepšilo osvětlení a textury hřiště oproti FM23 (vlevo) a ve FM24 (vpravo).

Zlepšení prostředí v den utkání
Zlepšení prostředí v den utkání

Dosud nejautentičtější a nejpoutavější den zápasu

Střídání pozic a zbrusu nová role obráceného hráče na pozici krajního beka vám ve Football Manageru 2024 nabízí více možností taktického experimentování. Díky inteligentnějšímu pohybu hráčů budete střílet nádherné góly a všechny budou vizuálně povýšeny změnami, které jsme byly provedeny ve fyzice míče a osvětlení.

Zdroj: www.footballmanager.com

Děkujeme za Vaši podporu, ďakujeme! Pěkný zbytek dnešního dne Vám přeje F-mko.cz, také náš druhý čistě fotbalový e-shop https://www.eshop-fmko.cz/

Hodnocení obchodu na Zboží.cz