Dopad pandemie na fotbal

28.05.2021
Fotbal a dopad pandemie na něj obecně
Fotbal a dopad pandemie na něj obecně

Pojďme se podívat na to, jak pandemie koronaviru doposud ovlivnila kopanou a co můžeme očekávat do budoucna.

Je to už více než rok, co dorazila pandemie koronaviru. To nějakým způsobem změnilo život každému z nás, ať se Vám to líbí, nebo ne a bohužel obvykle k horšímu. Pokud máte to štěstí, že Vaším největším problémem jsou změny na fotbalové scéně v Evropě a na světě, pak musíte být těmi šťastnými.

Pro některé lidi je být fotbalovým fanouškem způsobem jejich života.

Jak někteří stárneme, tak někteří z nás se o fotbal začnou zajímat i z jiných důvodů, než jen čistě z pohledu fanouška. Bereme v potaz své znalosti a vášeň pro fotbal a snažíme se třeba sázením spojit příjemné s užitečným a třeba si něco přivydělat. Díky tomu je sledování zápasů mnohem napínavější a zajímavější.

Pojďme se podívat na pár věcí, které ve zmiňované souvislosti ovlivnili kopanou po celém světě.

Každý, kdo se považuje za fotbalového fanouška, musí milovat Premier League. Celosvětově to samozřejmě ovlivnilo finance a následnou podporu klubů. Kluby v EPL ztratily stovky milionů liber, přičemž dva kluby z Manchesteru byly zasaženy nejvíce. Lidé byli zarmouceni, ale chápali to, když byla sezóna loni ukončena z důvodu pandemie.

Bez diváků

Bez diváků
Bez diváků

Ačkoli se fotbaloví fanoušci nakonec dočkali a fotbal můžeme sledovat z televize, atmosféra v zápasech nebyla a není stejná. Můžeme slyšet hráče, trenéry, manažery jak křičí a stěžují si. Prostě jednoduše chybí divácká kulisa, to Vám potvrdí snad každý fotbalový klub a hráč.

Energii a povzbuzování fandů, kteří od hráčů svého týmu chtějí více, nelze nahradit. Některé stadiony to vyřešily po svém a do hlediště umístily umělé obecenstvo. To se ovšem nemůže srovnávat se skutečnou atmosférou, ale zatím to prostě musí stačit.

Ovlivnila pandemická situace jednotlivé týmy?

Ano, například Leeds United, který nakonec postoupil do Premier League na konci loňské sezóny, byl údajně v některých fázích sezóny nadšen z přestávky, kterou přinesl Covid. Někteří cítili, že Leeds, který si většinu sezóny vedl dobře, začal najednou ve snaze postoupit ztrácet dech. Pandemie jim však dopřála pauzu, aby hráči mohli doléčit zranění, tým dobil energii a nakonec přeci jen postoupil do Premier League.

V době přestávky lídr Premier League celek Liverpoolu "prolétl" ligou ve snaze ji poprvé za 30 let vyhrát, což se jim nakonec povedlo a ještě s působivým náskokem v tabulce.

V té době se však velmi obávali, že liga bude nakonec zrušena a nakonec by celá práce a rekordní počet bodů a vše okolo přišlo úplně vniveč. Schůzka všech klubů z Premier League nakonec rozhodla, protože bylo dosaženo dohody o pokračování a dohrání rozehrané sezóny, bez ohledu na to, jak dlouho by případně byla soutěž pozastavena.

Ovlivnila pandemie jiné soutěže, turnaje?

Ovlivnila pandemie jiné soutěže, turnaje?
Ovlivnila pandemie jiné soutěže, turnaje?

Samozřejmě ANO. Například Euro 2020 se původně mělo konat v červnu/červenci 2020 v různých státech a městech po celé Evropě.

Doufejme, že k tomu nyní dojde. EURO by mělo odstartovat. Někteří lidé si dokonce kladou otázku, zda k tomu skutečně vůbec dojde. Je rozumné uspořádat takový fotbalový "svátek" během pandemie? Pouze čas ukáže, jestli to bylo správné rozhodnutí a co bude vůbec dál.

Pokud ano, byly již avizovány různé možnosti, jako mít pouze jednu hostitelskou zemi.

V minulé sezóně byly například soutěže Liga mistrů, či Evropská liga zpožděné. Finále se konalo později, než obvykle. Změněn byl i systém soutěží, aby se vše stihlo dohrát. Finálová kola se odehrála v "bublinách" a na neutrálních místech v závislosti na pandemických opatřeních v Evropě. Další změnou bylo to, že se hrálo na 1 vítězný zápas, namísto obvyklého systému dvou zápasů (doma a venku).

V současné době se už rozeběhla i kvalifikace na mistrovství světa 2022. Hostitelskou zemí má být Katar. Vše se opět bude odehrávat netradičně v zimě 2022. Zatím neexistují žádné náznaky a plány toho, že by se něco mělo měnit.

Přestupový trh

Jak svět postupně naplňovala nejistota, finanční situace jednotlivých klubů se také začala zpomalovat a měnit. Hráči, kteří se zdáli předurčeni k přestupům do nějakých "velkoklubů", najednou viděli, jak se jejich kariéra zastavila a ubírala do nejistoty, protože z plánovaných přestupů a nákupů nakonec sešlo, kluby totiž najednou nedokázaly financovat jejich konečné transfery. Nyní je jen velmi těžké odhadovat, kdy a kde se uskuteční další nějaký "MEGA" přestup.

Obecně náš názor je takový, že přestupová politika a hlavně částky byly už neúnosné a nesmyslné. Takže všechno zlé, je k něčemu dobré. Takže tato pandemie paradoxně může i něčemu pomoci. Je to čistě náš osobní názor a možná to přišlo právě akorát, ve správný čas.

Nejlepší talenti současné doby, Kylian Mbappe, nebo Erling Braut Haaland tak nejspíše zůstanou ve svých klubech PSG, respektive Dortmundu asi i pro příští fotbalovou sezónu. Dokonce i respektovaným a zkušeným útočníkům, jakým bezpochyby je například Harry Kane "spadla" přestupová hodnota na fotbalovém trhu.

Závěrem

Bohužel kvůli Covidu-19 se některé věci už nemusí nikdy úplně vrátit do normálu, ale konkrétně opatření a omezení, které ovlivnily konkrétně Premier League, se pomalu, ale jistě řeší. I když to může trvat skutečně dlouhou dobu, než budou stadiony opět plné, nakonec se snad všichni opět dočkáme.

Doufejme, že jednotlivé ligové soutěže se pomaličku vrátí do normálu a vše proběhne podle plánu. Samozřejmě současná situace změnila celý fotbalový svět a jednoduše uvidíme co se ještě změní. Nejbližší nápovědou asi bude přicházející EURO 2020, které startuje opravdu za nedlouho. Ostatně jste už vybavení? Jestli ne, tak si můžete pořídit třeba reprezentační dresy Vašeho oblíbeného týmu u nás v ESHOPU, nabídku máme opravdu širokou a ceny? O těch nemá smysl debatovat, jednoduše nejlepší a nejnižší v ČR.

Zdroj: Fmscout.com

Hodnocení obchodu na Zboží.cz