Průvodce mezinárodním managementem v FM21

19.07.2021
Průvodce mezinárodním managementem v FM21
Průvodce mezinárodním managementem v FM21

Jak Vám potvrdí většina fotbalistů, neexistuje větší radost než reprezentovat svou zemi; každý potem prolitý reprezentační dres a každá slza (štěstím i neštěstím) ve jménu Vaší země znamená nejvíc. Pojďme se tedy "letem, světem" podívat na krátkého průvodce pro vedení reprezentačního týmu ve Football Manageru 2021.

Nastavení ukládání a hry

Většina lidí pravděpodobně nezačíná novou hru s úmyslem řídit národní tým. Pokud však ano, možná Vás zajímá, jak vše nastavit, abyste měli nejlepší šanci získat nějaké ty trofeje a následně je moci oslavovat se svými fanoušky. To samozřejmě závisí též na tom, který národ řídíte, nebo budete řídit.

Když hledáte národ, kterého byste se mohl(a) ujmout, bude si většina samozřejmě vybírat ty největší fotbalové "nároďáky" na každém světadílu. Někdy, se ovšem budete chtít pokusit přivést jednoho ze světových "trpaslíků" k mezinárodní slávě. K tomu budete muset upravit nastavení databáze.

V rozbalovací nabídce vpravo nahoře, kde si vybíráte malou, střední nebo velkou databázi, uvidíte nabídku "Pokročilé...". Výběr této možnosti Vám umožní vytvořit si vlastní nastavení a povolit jeden z menších národů, například Laos. Možnosti v pokročilé sekci Vám umožní načíst všechny mezinárodní hráče ve hře, ale my se zaměříme na národy. Z rozevírací nabídky vyberte ten, který chcete a následným zaškrtnutím příslušných políček přidejte všechny hráče z jejich země. Jakmile to uděláte, bude to výběr lig, které chcete načíst a můžete začít.

Pro země se silnými domácími ligovými soutěžemi se může ukázat jako dostačující načíst první dvě nejvyšší ligové soutěže. Pokud tomu tak není, zjistěte, kde se nacházejí největší hvězdy. Například jihoamerické země často mají své největší hvězdy a nová jména, která hrají v jedné z pěti nejlepších evropských lig, takže ty by měly být logicky načteny také.

Základy vedení mezinárodních týmů

Základy vedení mezinárodních týmů
Základy vedení mezinárodních týmů

Jakmile se rozhodnete a začnete svou novou hru, první věcí, kterou musíte pochopit při vedení národního týmu, je ta, že se jedná o zcela odlišné řízení a vedení celků oproti klasickým ligovým mančaftům.

Prvním a nejzřetelnějším rozdílem, je že samozřejmě nemáte při vedení národních týmů žádný přestupový trh. Jako šéf národního týmu, nemůžete tedy jít na přestupový trh a nakupovat si hráče. Tím pádem nemusíte také řešit pracovní povolení. Místo toho se musíte spolehnout na svůj národ a kvalitu hráčů, které Vám dodává.

Obrazovka národního týmu efektivně seskupuje každého hráče, na kterého jako manažera národního týmu dáváte pozor. Každý hráč, který považujete za užitečného pro některý ze svých národních výběrů (Seniorský, B Národní tým, Tým do 21 let, Tým do 20 let a Tým do 19 let), bude v obrazovce národním týmu a jeho přehledu pro Vás připravený.

obecný přehled
obecný přehled

Scouting

Při kontrole zaměstnanců si můžete všimnout, že máte pouze trenéry a manažery. Můžeme vysvětlit třeba absenci jakéhokoli zdravotnického personálu. Jednoduše, to je proto, protože jakákoli dlouhodobá zranění budou řešena kluby, který hráče vlastní, ale kde jsou skauti?

Odpověď opět spočívá v mezinárodním rozpise reprezentačních zápasů. V klubové kariéře jsou Vaši trenérští zaměstnanci vázání smlouvami s klubem, takže je jednoduše máte po ruce po celou sezónu. Při vedení národních týmů jsou Vaši zaměstnanci k dispozici většinu týdnů, takže skauting provádějí vcelku často.

V nabídce Skautingu můžete požádat kteréhokoli ze svých trenérů, aby vyhledal hráče, které potřebujete a přidat je do Vašeho národního kádru dle libovolného počtu kritérií. Můžete dokonce hledat hráče, kteří mohou reprezentovat zemi, aniž by se k ní dosud hlásily. To je zvláště užitečné pro země s menšími skupinami talentů nebo s mnoha případy dvojího občanství.

Poskytují Vám také samozřejmě zprávy o jednotlivých výkonech hráčů uvedených ve Vašem reprezentačním výběru, navrhnou Vám zápasy, které můžete osobně sledovat, abyste viděli hráče přímo v akci, nebo cestují na samotné zápasy a poskytnou Vám následně informace o tom, jak hráli.

Umístěním kteréhokoli hráče, do kteréhokoli ze svých výběrů získáte kompletní přehled o jeho atributech, pokud jste je zahrnuli do národního výběru. Používání Vašich skautů k hledání nových, dosud neobjevených talentů je životně důležité, zejména u menších národů. Chcete-li je posunout na další úroveň a dostat se do světového žebříčku, musíte najít správné hráče a také vytipovat další generaci kluků pro Váš budoucí národní tým.

Taktika

Taktika
Taktika

Dalším klíčovým rozdílem mezi klubovým a mezinárodním vedením je způsob, jakým musíte přistupovat k taktice. Když řídíte klub, trénujete své hráče každý týden. Pokud jeden hráč zcela nevyhovuje Vašemu systému, můžete s ním pracovat, aby se naučil novou pozici, přidal vlastnost své hře nebo pracoval na konkrétním deficitu svých dovedností. Pokud nic jiného nefunguje, můžete jít a podepsat lepší alternativu na přestupovém trhu.

S národními týmy samozřejmě nemůžete; jste omezeni hráči, které máte k dispozici. Pokud Váš národ Vás zásobuje spoustu kvalitních útočníků, ale nemáte ani jednoho schopného středního obránce, nemáte jednoduchou pozici. Jako manažer národního týmu musíte být pragmatičtější. Zatímco manažer klubu může tyto problémy vyřešit na tréninkovém hřišti nebo pomocí přestupů, či hostování, manažer národního týmu se s tím musí vypořádat sám a to vysloveně z taktického hlediska.

Musíte se podívat na svůj výběr a zjistit, jaký nejlepší tým můžete sestavit z karet, které vám byly rozdány. Poziční problémy jsou zde běžnou věcí. Špičkový levý bek Vám není k ničemu, pokud nemáte slušného pravého zadního, který by Vám zkompletoval celou obrannou čtveřici. Je důležité pochopit, jak každý hráč zapadá do Vašeho týmu a zda jej můžete vůbec zahrnout. Dobrý tým není sbírkou individualit, ale týmem, do kterého přispívá každý z jedinců. To bylo nyní krásně vidět na letošním EURU 2020, kde týmy jako Česko, Dánsko se dostalo týmovým pojetím dále, než favorité Německo, Francie, Portugalsko a další.

Další aspektem, který je třeba brát v potaz, je znalost taktiky. Bez tréninku a jen s hrstkou zápasů může být skutečnou výzvou získat znalosti hráčů o Vaší taktice. Proto si musíte být jisti, že vytváříte styl hry, který Vašim hráčům, zejména těm nejlepším, od začátku vyhovuje. Přílišné změny můžou narušit Váš rytmus a ve velkých okamžicích se ukázat jako katastrofální rozhodnutí.

Využití hráčů v jejich přirozených pozicích a v rolích, které vyhovují jejich atributům, usnadní přechod od jejich klubového k mezinárodnímu fotbalu.

Stabilita a pragmatismus jsou základní vlastnosti pro mezinárodního manažera. Nalezení správných hráčů a správného stylu by mělo být Vaším hlavním cílem a úkolem.

PÁR RAD:

POŘADEJTE PŘÁTELÁKY

Mezinárodní přátelské zápasy nemusí být u fanoušků vždy velmi oblíbené, ale pro manažery národních týmů jsou naprosto zásadní. Jak již bylo avizováno, nemáte příliš mnoho šancí vidět své chlapce v akci společně. Možná se Vám konečně podařilo získat hráče s dvojím státním občanstvím, kterého sledujete měsíce a chcete vidět, co předvede v národním dresu.

Přátelské zápasy jsou navíc příležitostí. Zlepšení taktické znalosti Vašeho jádra týmu je zásadní a vždy se musíte snažit využít všech možností, které dostanete, k tomu abyste budoval a rozvíjel svůj národní tým. Přátelské zápasy Vám navíc dávají příležitost vyzkoušet také náhradní hráče.

SPRAVUJTE I MLÁDEŽNICKÉ VÝBERY

Může to znít divně, ale bylo zjištěno, že převzít kontrolu nad mládežnickými týmy přináší tomu všemu nový rozměr. Vést národní tým se může jevit, jako docela drastická změna oproti tempu vedení na klubové úrovni. Pokud je to Váš případ, zkuste tedy převzít různé úrovně svého národního týmu. Najednou budete řídit tři, nebo čtyři týmy současně, budete držet krok s několika seznamy hráčů v různých věkových skupinách a budete hrát v různých soutěžích. Ještě více než na klubové úrovni jste pak v pozici, kdy můžete vychovávat hráče od 18 let a utvářet jim cestu, aby následně zářili na největších světových pódiích.

SPRAVUJTE I MLÁDEŽNICKÉ VÝBERY
SPRAVUJTE I MLÁDEŽNICKÉ VÝBERY

Velké turnaje

To je to, proč všichni vedeme národní týmy. Řízení národního týmu může být těžké a vždy je to jiný druh výzvy, ale všichni sníme o zvednutí těch velkých, lesklých trofejí. Každých pár let dostanete jen jednu šanci.

Vyžaduje to mít talentovaný tým, dobře zvolenou taktiku a trochu štěstí. Takticky je nejlepší se držet taktiky a jádra hráčů, kteří pro Vás udělali nejvíce během kvalifikace a v přátelských zápasech. Předčasná "revoluce" v kádru může zničit Vaši oblíbenost, respekt, který jste si během času u kormidla už vybudoval.

Na hřišti, protože zápasy přicházejí rychle za sebou, je klíčem udržení kondice hráčů. Pokud je to možné, rotujte týmem, aby Vaši hráči byli stále svěží. Během zápasů dávejte pozor, aby se hráči neunavili.

Mezinárodní management je v rámci FM21, jak již bylo zmíněno zcela odlišnou výzvou. Pokud se Vám ovšem něco povede, zapíšete jednoduše své jméno do historie ... nebo alespoň do historie FM😊

Mnoho úspěchů při vedení Vašich reprezentací Vám přeje F-mko.cz

Zdroj: https://www.footballmanager.com

Hodnocení obchodu na Zboží.cz