Vývoj fotbalových simulátorů od dob ZX Spektra až po Playstation | F-mko.cz

03.08.2021
Vývoj fotbalových simulátorů od dob ZX Spektra až po Playstation | F-mko.cz
Vývoj fotbalových simulátorů od dob ZX Spektra až po Playstation | F-mko.cz

Nejste opravdovým "závislákem" fotbalové série Football Manager, pokud si opravdu nejste vědom(a) vzniku a vývoje hry. Přinášíme Vám dnes článek, který Vás o tom poučí.

Herní průmysl se již po celá desetiletí snaží vytvářet realistické fotbalové hry. Jedná se pro vývojáře velmi oblíbený sport. Když se ohlédneme nazpět, tak věřte, že ve zlatém věku videoherních arkád a 8 bitových domácích počítačů bylo za deset let vydáno téměř 20 titulů.

Toto číslo se však od té doby zmenšilo, protože fotbalové hry se začaly objevovat na domácích počítačích (Commodore Amiga, Atari ST) následně pak na konzolích Nintendo, Atari, Microsoft a Sony. Když vezmete v potaz, že na planetě je kolem 3,5 miliardy fotbalových fanoušků a odhad čítá také 2,8 miliardy fanoušků videoher, asi pak nemůže být divu, že existuje opravdu velký trh.

Jedním ze zajímavých herních žánrů ze všech fotbalových her, je přávě žánr managementu. Jak bezpochyby víte, Football Manager 2021 se ukazuje být nejpopulárnější hrou v sérii, dokázal třeba prodat 1 milionu kopií v rekordním čase.

Obrovský nárůst počtu manažerských her

Manažerské fotbalové hry začaly přitahovat zájem hráčů již v počátcích éry domácích počítačů. V současné době existují manažerské hry snad všech možných typů. Chcete být diktátorem? Chcete provozovat nemocnici a další a další.

Manažerské hry umožňují hráčům převzít kontrolu nad zábavními parky, policií, zeměmi, lidmi a dokonce i Marsem.

Ale jsou to manažerské fotbalové simulace, které se opravdu osvědčily, pokud jde tedy o kategorie videoher a počítačových her.

Kde se vůbec zrodily fotbalové simulace?

Každý fanoušek těchto typů her musí poděkovat Kevinovi Tomsovi z Anglie. Mnoho chlapců a dívek sní o tom, že až vyrostou, budou profesionálními fotbalisty, ale právě Kevinovi Tomsovi vděčíme za počátek fotbalových manažerských her.

Když bylo Tomsovi pouhých 10 let, navrhl svou první manažerskou fotbalovou hru. Jednalo se o klasickou deskovou hru a v průběhu dalších let si pohrával s jejími jednotlivými částmi. Později, když se stal počítačovým programátorem, mohl on i celý svět zvolat HEURÉKA. Poté, co se mu dostal do rukou klon Tandy TRS-80, vytvořil textovou verzi, která běžela na zařízeních ZX80 a ZX81.

Kevin Toms a počátky Football Managera
Kevin Toms a počátky Football Managera

Jakmile spatřilo světlo světa ZX Spectrum, Toms vydal verzi s barevnou grafikou, což byl začátek evoluce. Hra byla vydána na různých domácích počítačích prostřednictvím Tomsova vlastního brandu, neboli značky Addictive Games.

Jak se vlastně vyvíjely fotbalové manažerské hry?

Samotný Football Manager měl dvě přímá pokračování a edici mistrovství světa, které všechny stavěly na nápadech původní hry a vylepšovaly je. Jak se vyvíjel výpočetní výkon a technologie, mnoho dalších vývojářů her vidělo potenciál ve vydávání vlastních verzí. Jeden z nich se následně jmenoval Championship Manager.

Bratři Collyersovi začali psát Championship Managera ve své ložnici v Anglii začátkem devadesátých let. Nyní se to opravdu může zdát neuvěřitelné, když vezmete v úvahu velikost společností zapojených nyní do produkce moderních her. V té době byly domácí hry ještě docela běžné a Championship Manager byl vydán v roce 1992.

Bratři Collyersovi
Bratři Collyersovi

Když byla v polovině devadesátých let vydána druhá verze, hra si zajistila titul nejlepší fotbalové manažerské hry pro většinu fotbalových fanoušků. Nyní můžete hru získat zdarma, alespoň starší verzi. Championship Manager 2001/02 byl v roce 2009 uvolněn a nyní je legálně dostupný ke stažení.

Společnost Eidos se později oddělila od společnosti Collyer, Interactive od té doby vynechal vývoj pro stolní počítače a nyní se soustředí pouze na vývoj mobilních her.

Jaký je současný stav fotbalových manažerských her?

S příchodem mobilních zařízení a jejich popularitou možná není tak šokující zjistit, že v současné době máte možnost si vybrat z velké řady herních titulů.

Football Manager Mobile 2021, pro retro fanoušky pak Soccer Manager 2020; Všechny tituly jsou k dispozici a aktivně se hrají.

Pokud jde o dnešní výjimečnou hru, musí to být Football Manager 2021. Úroveň detailů v současné hře nemá v současné době žádnou konkurenci a asi dlouho ještě mít nebude, F-mko je prostě fenoménem. Žádná fotbalová manažerská hra, nebyla nikdy v historii tak neuvěřitelně detailně propracovaná, jako právě zmiňované F-mko.

Football Manager 2021 je dostupný nyní na široké škále platforem včetně konzolí, kapesních systémů, stolních počítačů a chytrých telefonů a mobilních zařízení.

Pokud jde o Kevina Tomse, pravděpodobně "kmotra" fotbalových manažerských her, tak ten ve své vášni pokračoval. Nyní žije v Nizozemsku a lze jej nalézt na Twitteru, kde pravidelně zveřejňuje tweety o své slavné hře.

Závěrem

Kdo mohl vědět, že na původním černobílém domácím počítači ZX81 bude vydána hra, která vytvoří zcela nový žánr? Před Football Managerem v roce 1982 nebyly k dispozici žádné podobné hry.

Nejen, že vznikla řada konkurentů, ale žánr se také vyvinul a rožšířil postupně do dalších oblastí. Kdo by si myslel, že si Simíci užijí kasina a sázení? Samotná hra se stala mnohem propracovanější a graficky vyspělejší, než by si kdo v 80. letech dokázal představit.

Protože je tento sport sám o sobě nejpopulárnější hrou na naší planetě a popularita videoher stále roste, zdá se, že série Football Manager a další podobné hry mají velmi světlou budoucnost.

Pěkný zbytek úterního dne Vám přeje F-mko.cz a eshop-fmko.cz

Zdroj: footballmanager.com

Hodnocení obchodu na Zboží.cz