Novinka | Umělá inteligence a animace zápasů | Football Manager 2023CZ | F-mko.cz

01.10.2022
Novinka | Umělá inteligence a animace zápasů | Football Manager 2023CZ | F-mko.cz
Novinka | Umělá inteligence a animace zápasů | Football Manager 2023CZ | F-mko.cz

První novinky pro Football Manager 2023 byly oznámené, tak se na ně podíváme blíže.

Přestože jsme na začátku odhalování nových funkcí a Football Manager 2023 možná vypadá, že žádné závratné novinky nepřinese, opak je pravdou:) Pojďme se nyní podívat blíže na samotný herní engine a velké změny, které nás/Vás čekají.

Ať už studio SI vylepšuje animace, upravuje sestavy, podoby týmů, nebo aktualizuje terminologii, každá aktualizace zápasového enginu v nejdokonalejší fotbalové simulaci Football Manager je pečlivě navržena a zkontrolována, aby se váš manažerský zážitek co nejvíce přiblížil skutečnému fotbalu.

U Football Manageru 2023 se tým zaměřil mimo jiné na přepracování logiky, která pohání manažery s umělou inteligencí a tím je učinil inteligentnějšími a chytřejšími, než kdykoli předtím. Díky těmto změnám se budou vaši soupeři přizpůsobovat měnícímu se charakteru zápasu, pomocí inteligentnějších taktických úprav, které vás i váš tým udrží ve střehu.

K mnoha změnám došlo také v umělé inteligenci týkající se rozhodování, která hráči činí na základě svých atributů a která jsou přezkoumávána obrovským týmem výzkumníků po celém světě.

Vylepšená umělá inteligence AI manažerů (vašich protivníků)

Byl též vyvinutý nový model pro AI manažery. Ten je tak vybavil znalostmi potřebnými k vyhodnocení každého aspektu zápasu, a proto nyní mohou a můžete věřit, že také budou se svými soupeři vytvářet taktické bitvy s většími nuancemi.

To znamená, že manažeři s umělou inteligencí, budou nyní otevřenější k honbě za vedením a budou realističtěji reagovat, když budou hrát proti týmu, který je zrovna ve formě. V souboji o titul, v rozhodujícím pohárovém střetnutí nebo v zápase o sestup budou manažeři s umělou inteligencí s větší pravděpodobností lépe reagovat na každý měnící se scénář.

Vylepšení se projeví také změnami ve způsobu, jakým AI manažeři vybírají své sestavy, spolu s konkrétními rolemi hráčů, které volí. Důležité je, že budou prozíravější v tom, jak vyhodnocují podobu a vyváženost svých týmů.

Tato rozhodnutí o přepracování AI manažerů poskytují lepší způsoby, jak odrážet styl každého jednotlivého manažera na základě jeho herních vlastností.

Zlepšení rozhodování hráčů

Došlo k obrovskému počtu aktualizací v rozhodovací a zápasové umělé inteligenci - začněme pěkně od začátku, tedy změnami vzadu.

Brankáři mají nyní možnost provádět zákroky typu K-Block (brankář poklekne jedním kolenem k zemi, aby zabránil střele projít mezi nohama). V situacích jeden na jednoho mohou nyní brankáři efektivněji využívat své výhody.

AI Football Manager 2023 CZ_čeština_F-mko.cz
AI Football Manager 2023 CZ_čeština_F-mko.cz

V obraně byla zlepšená schopnost vyhrávat souboje, číst hru, vyvíjet tlak na soupeře zezadu a ze strany a další náležitosti. Vedle obecných změn v sestavě týmu se zlepšily i obranné formace - například křídelní obránci v zadní pětce se budou snažit agresivněji presovat/zapojovat se do hry, přičemž došlo také ke zlepšení pozičních tvarů zadní čtveřice.

Hráči v FM23 budou mít tedy opět realističtější první doteky při svých pokusech o dokonalé ovládnutí míče - míč se například může při dotyku odrazit, nebo zakolísat ve vzduchu. První doteky obecně budou více přenášet hybnost míče z přihrávky - díky tomu bude samotný zápas vypadat a působit opět mnohem realističtěji.

První dotyk s míčem_Football Manager 2023CZ_F-mko.cz
První dotyk s míčem_Football Manager 2023CZ_F-mko.cz

Přidány byly také různá rozhodnutí, která budou hráči činit na základě těchto prvních doteků, včetně více možností kontrolovat míč ve vzduchu a lépe ho srazit k zemi, nebo případně pokračovat s míčem, nebo ho dokonce rovnou zahrát z voleje.

V závěrečné třetině hrišťě došlo ke zlepšení v zakončení. Hráči nyní častěji střílejí na branku, zahrávají rohové kopy, hlídají si lépe tělo a před skórováním si dávají větší pozor. Když se dostanou do slibné útočné pozice, častěji si míč připravují na svou silnější nohu.

Vylepšeno bylo také několik hráčských rolí a jejich postavení na hřišti - například role křídla nyní lépe a důsledněji nabízí šířku útoku. Ve středu pole se díky vylepšením pokročilých rolí, konkrétně "Mezzala", pokročilého rozehrávače a středních záložníků, dostanou při rozehrávce v určitých rozestaveních, jako je například formace 4-3-3, výše do meziprostoru.

Změny se týkají také rovnováhy mezi obrannou a útočnou mentalitou. Například hráči mohou být méně důslední při sledování obranné linie poté, co se v závislosti na svých atributech prosadí v útočné třetině. To by v kombinaci s vylepšením obrany mělo vést k tomu, že protiútoky a defenzivní fotbal budou životaschopnější než kdy dříve.

Vylepšení animací

Po uvedení nového animačního enginu v ročníku FM22 byla posunuta kvalitu animačního enginu na zcela novou úroveň. Začlenění inverzní kinematiky (IK) do enginu a přehrávacích systémů umožnilo zlepšit kvalitu animací, jejich přehrávání a vzájemné prolínání což vedlo k eliminaci klouzání nohou a jejich chvění. Přechod na IK umožnil zlepšit způsob ukládání animací, což pomohlo lépe komprimovat animace a optimalizovat tak zápasový engine.

Tato vylepšení se projeví napříč celým hřištěm díky nesčetným změnám v animacích, včetně způsobu, jakým se brankáři pokládají na zem, brání, vrhají obráncům pod nohy. Také se to projeví v ovládání míče ve středu pole, driblování a v zakončování útočníků. V neposlední řadě též v animacích při vstřelení gólu.

Vylepšení systému prolínání animací také vytvořilo lepší propojení mezi zakopnutím, strčením a přitažením míče, což vedlo k menšímu počtu situací, kdy je nařízena penalta.

Každý klíčový pohyb je nyní poháněn novou technologií výběrových kritérií, která zohledňuje několik parametrů, jako je rychlost příchodu a odchodu, rychlost a další.

Díky tomu, že společnost strávila čas vylepšováním vlastní animační pipeline a optimalizací animačního systému, se jí podařilo zvýšit rychlost animačního enginu a snížit objem animačních dat tak, že navzdory zvýšení kvality využívá nyní pouze jednu třicetinu diskového prostoru, oproti dřívějšku.

Změny v instrukcích a pokynech pro tým

Každý rok společnost přezkoumává pokyny, aby zajistili, že se vše vyvíjí v souladu s moderní hrou, což zahrnuje například rozhovory s lidmi ze skutečného fotbalového prostředí a opírání se o jejich odborné znalosti, které jsou následným vodítkem pro rozhodnutí. v aplikování do následné hry, V případě FM23 se největší změna týká pokynů Out of Possession.

Změněna byla instrukce Line of Engagement, aby lépe odrážela způsob, jakým trenéři předávají informace svým hráčům. Dříve byl pokyn s možnosti "Výš/Výše, Mnohem výše", což zase ovlivňovalo mentalitu týmu a obrannou linii, takže bylo těžké přesně vědět, kde jste svému týmu říkali, aby zapojil soupeře. Nyní jsou pokyny mnohem přímočařejší - Nízký blok, Střední blok a Vysoký blok. Výsledkem je, že lépe chápete podobu svého týmu a zároveň odrážíte taktické volby v reálném fotbalovém životě.

Linie napadání Football Manager 2023Cz_F-mko.cz
Linie napadání Football Manager 2023Cz_F-mko.cz

Jinde byly na základě průzkumu současných systémů a vývoje pravidla o ofsajdu přepracovány možnosti ofsajdové pasti. Místo toho budete mít k dispozici dva nové pokyny, které vám dají možnost říct obráncům, aby se stáhli, nebo případně drželi linii. Všechny obranné řady občas odpadnou, nebo se zvednou, ale tento pokyn ovlivní tyto těsné situace - chcete, aby váš tým agresivně držel svůj tvar, nebo se spokojíte s tím, že se vzdá prostoru vepředu, aby bránil prostor vzadu?

Defenzivní šířka byla také nahrazena čtyřmi novými pokyny, které vám pomohou lépe nastavit obrannou formu v různých zónách hřiště. Mimo vlastní obrannou třetinu máte nyní k dispozici pokyny, které vašemu týmu přikazují nastavit nátlakovou past v širokém okolí, nebo ve středových oblastech, což ovlivňuje způsob, jakým se váš tým při bránění staví a tlačí - můžete se tak pokusit soupeře nalákat do vámi zvolené oblasti. Dříve se Defenzivní šířka zakládala na zastavování n¨, ebo vybízení ke křížným přihrávkám, nyní jsou však rozebrány a prezentovány jako samostatné pokyny; můžete nastavit instrukce pro své hráče, aby byli úzcí a bránili křížnou přihrávku, nebo požádat své obránce, aby křížnou přihrávku zastavili už v počátku.

Nové taktické pokyny pro FM23 pomohou posílit defenzivní manažery. Tím, že budete věnovat pozornost defenzivní mentalitě a pokynům ve hře, vytvoříte zápasový engine, který bude lépe odrážet skutečný fotbal.

Nazapomínejte, že již nyní můžete u nás kupovat Football Manager 2023 včetně češtiny.

Zdroj: footballmanager.com

Pěkný zbytek dne vám přeje F-mko.cz a eshop-fmko.cz.

Hodnocení obchodu na Zboží.cz